Çalışan bireylerin, gün içinde evleri ile ilgilenmeleri zaman açısından neredeyse imkansız haldedir. Çok esnek bir çalışma saatiniz veya kendi işinize sahip değilseniz, mesai saatleri içerisinde evinizden uzak kalmaktasınız. Eğer evde yaşlı ve yardıma ihtiyacı olan bir ebeveyniniz de sizinle yaşıyor ve gün içinde evde yalnız vakit geçiriyorsa, aklınızın evde kalması gayet normal bir durumdur. Siz işten gelene kadar; ne yaptı, nasıl gününü geçirdi, kötü bir şey yaşadı mı soruları birçok kez kafanıza takılmaktadır.

Size, bu gibi düşüncelerinizi bir nebze olsun hafifletecek birkaç önerimiz var;

  • Güvenlikleri açısından kesinlikle tanımadıkları kişilere evin kapısını açmamalılardır. Çünkü; evinizi hedef haline getiren bir hırsız, sizin yaşam tarzınızı ve günlük rutinleriniz hakkında fikir sahibi olacağı için, gün içinde yaşlı bir bireyin de evde yalnız kalacağını az çok planlamış olabilir. Bu yüzden siz evde yokken evinize girmeye çalışabilir. O yüzden, evdeki yaşlı bireyler kesinlikle kapıları tanımadıkları kişilere açmamalıdırlar.
  • Gaz, ocak, tüp gibi unutulduğu taktirde büyük tehlikelere yol açabilecek şeylerin, hem evdeki bireylerin kullanımı için kolay olması önemlidir hem de unutulması taktirde fark edilmesi adına mobil telefonunuzdan uzaktan kontrol edilmesi önemlidir. Ayrıca evinize kuracağınız “gaz alarm sistemleri” ile de herhangi bir tehlikeli durumdan anında haberdar olabilirsizin.
  • Eğer bir rahatsızlığı var ise, yanında “panik butonu” bulundurması sağlık ve güvenlik açısından hızlı aksiyon alınması adına önemli bir konudur. Aynı zaman da “X kuşağı”nın teknolojiyle arasında biraz mesafe olmasından dolayı, ebeveyninize akıllı telefon kullanmayı öğretmeniz de birçok imkana ulaşması adına kolaylık sağlayacaktır.
  • Gün içerisinde zamanını sıkılmadan geçirebilmesi adına evde dergi, gazete ve bolca kitap bulundurabilirsiniz.
  • Yakın çevrenizde oturan bir akrabanıza veya komşularınızdan güvendiğiniz birine evinizin yedek anahtarını vermeniz, siz uzaktayken meydana gelebilecek kötü bir durumda müdahale süresini hızlandıracaktır.
  • Ebeveyniniz yürümekte zorluk çekiyorsa zamanını geçirdiği koltuk/yatak, tuvalet ve mutfağa yakın mesafede olmalı. Ebeveyniniz yürürken, mesafe yüzünden sıkıntı yaşamamalı.
  • Evde sizinle yaşayan ebeveyniniz için siz evde yokken ilgilenmesi için bakıcı çalıştırıyorsanız, çalışan seçimini çok dikkatli ve iyi yapmalısınız. Evinize tanımadığınız birini aldığınızı unutmayın.
Ücretsiz Keşif
close slider

ÜCRETSİZ KEŞİF TALEP FORMU