Evimizde huzurla uyurken ya da çok sıcak bir mahallede ikamet ederken kendimizi oldukça güvende hissedebiliriz. Televizyon programlarında ya da sağdan-soldan duyduğumuz hırsızlık hikayelerinin bizim başımıza hiç gelmediğini veya gelmeyeceğini düşünerek rahatça yaşayabiliriz. Fakat kapımızın dışındaki kişilerin, evimiz hakkında ne düşünüp ne planladığını kestiremeyiz.

Bu yazımızda birçok hırsızlık olayına karışmış bir suçlunun ifadelerine yer vereceğiz.

Tanıştıralım; evinizin önünden gayet rahat ve sıradan bir şekilde geçen, geçerken de kafasında birçok plan kurgulayan mahallenizin hırsızı…

 • İlk önce evinize girmeden ne aradığımı sonra da evinize nasıl girebileceğimi anlatacağım. Sana, evinin içinde ne yaptığımı ve aradığımı bile söyleyeceğim.
 • Hırsızlığı neden yaptığıma gelirsek; insanlar benim işimi o kadar kolaylaştırıyor ki. İnsanların tedbirsizliklerin kullanarak yakalanmam da zorlaşıyor.

Evinizi Hedef Yapmam İçin Aradığım Şeye Gelirsek;

 • Bir ev seçmeden önce tüm mahalleyi bilmeli ve planımı ona göre yapmalıyım. Bunu yapmak için de kablo, elektrik veya telefon tamircisi gibi neredeyse her gün evinizin önünden geçen, belirli bir mesleğim olduğunu vurgulayan giysiler giymiş bir birey gibi dolaşırım. Gözüme kestirdiğim evlere ise bazı durumlarda daha yakından bakmak için kapı ziline basıp sizi kontrol ederim veya kartvizit, broşür tarzı şeyler bırakıp, ne kadar süre evde olup olmadığınızı bir süre gözlemlerim. Bu taktikleri genelde sabah saatlerinden, akşam vakitlerine kadar sürdürürüm.
 • Evinize daha yakından bakmak için kapınıza el ilanları, broşürler gönderebilirim. Ayrıca evinizde hırsız alarmı olup olmadığını da kontrol ederim. Eğer evinizde güvenlik sistemi mevcut ise, içeri girmem neredeyse imkansız ve riskli olacaktır. Bu yüzden hedef değiştirmem gerekecek.
 • Pencereleri veya kapıları örten ağaçlar veya çalılıklar gibi yüksek bitkiler işimi çok kolaylaştırabilir. Böylece pencerenizi açtığımı, kapınızı zorladığımı komşularınız veya sokaktan geçenler göremez. 
 • Müstakil bir eve sahipseniz ve bahçenizde oyuncaklar bulunuyorsa bu bana, sizin çocuk sahibi olduğunuzu ve çocuğu uyandırmamam gerektiğini belirtir. Ayrıca evinizde daha fazla değerli eşya bulunduğuna kanaat getirebilirim.

Evinize Girmeye Karar Verdim;

 • Evde biri olup olmadığından emin değilsem, anlamak için kapı zilinizi çalabilirim. Biri kapıyı açarsa sahte bir hikaye anlatırım veya yanlış basmış gibi davranırım.
 • Bazen insanlar, erişimi kolay bir yere bir anahtar gizlerler. Bu bir saksının altı da olabiliyor, paspas veya posta kutunuz da. Eğer bir anahtar bulamazsam pencerelerin durumunu kontrol ederim.
 • Açık bir yer bulamazsam, bu sefer yanımda bulunan kapı açmama yarayan aletler ile kapınızı veya pencerenizi zorlamaya başlarım.
 • Alarm sisteminiz yok ve gerekli ekipmanım var ise evinize girmem en fazla 90 saniyemi alır. Çelik kapıların varlığı da beni çok engellemez.

Artık Evinin İçindeyim ve;

 • Genelde aynı arama düzenini kullanırım. Doğruca ana yatak odasına giderim. Para, mücevher ya da değerli olabilecek her şeyi ararım. Bazen aradıklarımı çok kolay bir şekilde bulabiliyorum. Çünkü insanlar genellikle en yaygın alanlarda para veya değerli eşya bırakma hatalarını yaparlar.
 • En ufacık sese bile dikkat ederim. Algılarım her zaman en üst seviyede olmak zorunda.
 • Mutfağınızı ve oturma odanızı elektronik eşyalar, kredi kartları, araba anahtarları ve kişisel bilgiler için kontrol ederim.
 • Aradığım her şeyi topladıktan sonra, benimle birlikte olan ve gözcülük yapan arkadaşıma mesaj atarım. Böylece tüm malları arabaya yükleyip, uzaklaşabiliriz.
 • Evinize girip çıkmam ortalama 6-12 dakika sürer. Tabii bu süre ekstra bir durum gerçekleşmediği sürece… Bu denli kolay bir şekilde eve girip çıkmam, genelde ev sahiplerinin tedbirsizlikleri ve ‘’benim başıma gelmez’’ şeklindeki düşüncelerinden dolayı gerçekleşiyor. Beni bir evden uzak tutacak en önemli etken alarm sistemidir.

Türknet Güvenlik Alarm Sistemleri ile Güvende Olun

Tedbirli olmak sizin elinizde…

Ücretsiz Keşif
close slider

ÜCRETSİZ KEŞİF TALEP FORMU