Bu Yöntemler Sizi Güvende Tutmaz!

Hırsızlık vakalarının gittikçe arttığı son senelerde, birçok birey halen eski ve güvensiz yöntemler ile koruma sağlamaya çalışmaktadır. Kullanılan eski veya yetersiz yöntemler ne yazık ki “caydırıcı unsur” olmak yerine sadece sizi hedef haline getiren hırsızların fazladan birkaç dakika harcamasına sebep olmaktadır. İster iş yeri güvenliği olsun ister konut güvenliği olsun hırsızları sizden uzak tutmak için gerçek güvenlik önlemlerine başvurmalısınız.

Hırsızları uzak tutmak ve caydırmak için kullanılan bazı geleneksel yöntemleri bu yazımızda sizler için derledik;

  • Çelik Kapıyı Hırsızlar Açamaz Demeyin

Bir hırsız tarafından çelik kapının açılma süresi ortalama 120 ila 150 saniye arasında değişmektedir. Uykunuzun en derin kısmındayken, yavaş yavaş açılan kapı kilidinizin muhtemelen sesi duyulmayacaktır.

  • En Sağlam Kilitler de Çözülür

Dairenizin giriş kapısına taktıracağınız kilitler ne kadar sağlam olursa olsun asla garanti bir çözüm yolu değildir. Sadece anlık önleyici görevi görmektedir.

  • Işıklar Açık Kalmalı mı?

Gece evde olmayacaksanız, evden çıkarken televizyonu veya ışıkları açık bırakmak evde biri olduğu izlenimi verebilmektedir.

Ama eğer bir hırsız sizi hedef haline getirdiyse, sizi bir süredir takip ediyor olma ihtimali yüksektir. Daha da kötüsü ise alışkanlıklarınız hakkında fikir sahibi olmasıdır.

  • Demir Parmaklıklar Güvende Tutar mı?

Eğer giriş kat veya girişe yakın katlarda ikame ediyorsanız, pencere ve balkon kapılarına demir parmaklıklar taktırmak hırsızların girişini o bölgeden engelleyebilmektedir.

 Peki, siz evden birkaç günlüğüne uzaktayken, gece vakti özel alanınızı ne kadar koruyabilir?

  • Komşularınız Boşuna Yorulmasın!

Siz evde yokken komşularınızdan kapınıza gelen broşür veya kartvizitleri almasını söyleyebilirsiniz. Bu bir zamanlar işe yarardı ama artık ne yazık ki insanlar zamanlarının bir kısmını sosyal medya mecralarında geçiriyor. Yediğiniz yemekten, gittiğiniz tatile kadar her şey paylaşılıyor. Bu da hırsızlara bir başka keşif imkanı sunuyor. Siz, komşunuzdan evde yokken broşür veya tanıtıcı ürünleri toplamasını isteyebilirsiniz ama sosyal medya hesaplarınızda nerede olduğunuz ve ne yaptığınız ortada.

  • Hayvan Dostlarımız Sevgi Göstermemiz İçin Bizimle Birlikteler

Havyan dostu ile yaşayanlar, özellikle kapı zorlanması gibi hırsızlık vakalarında evi koruyacaklarını düşünebilirler. Bazı durumlarda bu geçerli olabilmektedir. Ama Türkiye’de eve girebilen bazı hırsızlar, evcil dostlarımıza zarar vermekte veya onları da çalmaktadırlar. Bu ne yazık ki çok üzücü olmasına rağmen bir gerçektir.

Bu yüzden sadece hayvan dostlarımızın ses çıkarmasına veya tepki vermesine güvenmek yanlış bir durumdur.

Yukarıda sıraladığımız güvenlik unsurları sadece alternatif güvenlik önlemleridir. Ne zaman işe yarayacağı, ne kadar koruduğu asla belli değildir ve durumdan duruma da değişmektedir. Bu yüzden taktırmadıysanız en yakın zamanda siz de ev  alarm sistemlerine geçiş yapmalısınız.

Türknet Güvenlik ve Alarm Sistemleri’nin ücretsiz şekilde verdiği keşif hizmetinden siz de yararlanmak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Unutmayın, tedbirli olmak sizin elinizde…

Ücretsiz Keşif
close slider

ÜCRETSİZ KEŞİF TALEP FORMU