Muhtemelen tatile gittiğinizde ya da akşam siz evde yokken aklınız, özel alanınızın güvenliğinde kalıyordur. Özellikle de evde siz yokken, ailenizin küçük ferdi ya da 4 ayaklı dostlarımızı huzuru için ekstra önlemler alıyor olmanız gayet normal. Çünkü hırsızlar, hedefi haline getirdiği evi günlerce, haftalarca izlemekte ve ufak taktikler ile sizi yoklamaktalardır. Kapınıza bırakılan bir broşürün günlerce alınmaması ya da dış kapı paspasınızın değişen konumu düzeltilmemiş ise bu; hırsızlar için sizin evde olmadığınıza bir işaret olabilmektedir. Siz evde yokken, özel alanınızın güvenliğini sağladığını düşünebilirsiniz. Peki ya evdeyken de aynı önlemleri alıyor musunuz?

Güvenlik Sistemleri Her Zaman Kullanılmalıdır

Yorgun bir şekilde evinize geldiniz ve kaliteli bir uykuya ihtiyacınız var. Kapıdan girer girmez direkt olarak yatağınıza gidip uykuya daldınız. Evde kendinizin olduğunu düşünerek güvende hissetmeniz bir bakıma normal ama yine de her türlü önlemi almanız gerekmektedir. Kapınızı sağlam bir şekilde kilitlemeniz, balkon ve pencereler, hırsızların ulaşabileceği bir seviyede ise gerekli önlemleri almalı ve tabi ki ev alarm sisteminizi içerden ve dışardan olmak üzere kurmalısınız.

Birçok birey evde olduğu zaman, ev alarm sistemini içerden kurmamaktadır. Alacağı diğer ufak tefek önlemlerin yeterli olduğunu düşünmekte ve güvenlik sistemlerini kurmaya üşenmektedir. Bu şekilde ortam, düşünüldüğü kadar güvende olmamaktadır.

Gece siz uyurken, ev alarm sisteminizin kurulu olmamasından faydalanarak evinize giren hırsızın, ilk adresi yatak odanız olacaktır. Bu durumda eğer hırsız ile karşı karşıya gelirseniz asla kendinizi riske atmamalısınız. Hiçbir şey sizin sağlığınızdan önemli değildir.

Evinize giren hırsızı fark etmediğinizi varsayarsak; zaten o, ortama sıktığı sprey ile sizin daha derin uykuya dalmanızı sağlayacaktadır.

Nasıl Güvende Kalacaksınız?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi; hırsızlar, özel alanınıza girmeden önce bir süre sizi ve evinizi izlemektedir. Bu amaçla yaptığı kapı ziline basma, kapınıza broşür bırakma gibi taktikleri fark edip gerekli önlemleri almanızda fayda var.

Akıllı ev sistemleri kullanıyor olsanız ya da kullanmasanız da kapılarınızı kilitlemeniz, pencerelerinizi sıkı sıkıya kapatmanız da ne yazık ki bir yere kadar engelleyici unsur olmaktadır. Onun dışında sokak kapınızın girişinde yapacağınız ufak değişiklikler; örneğin ayakkabınızın yerini değiştirmek veya değişik objeler koymanız, hırsızlar tarafından fark edilip, sizin evde olduğunuzu anlamalarını sağlamaktadır.

Ev Alarm Sisteminiz Mutlaka Kurulu Olsun

Sizi hedef haline getiren hırsızları caydırmak için alacağınız en etkili yöntem, kesinlikle kapı alarmını kurmanız ve kurduğunuz alarmı evdeyken de kullanmanız olacaktır.

Bir hırsızın sizin evinize giriş süresi ortalama 60 ila 90 saniye arasında değişmektedir. Fakat ev güvenlik sistemlerine sahip bir eve girmeye çalışmak hırsızlar için son derece risklidir. Çünkü alarm cihazınızın hareket sensörü, kapı açılınca şifre isteme ve siren özelliği bulunan alarm sistemleri sadece sizi değil yaşadığınız çevreyi ve güvenlik merkezlerini de uyarmaktadır. Bu sebepten dolayı, evinizin tam güvenliği için, siz evde olsanız da olmasanız da alarm sistemi kullanmalısınız.

Türknet Güvenlik ile güvende olun…

Ücretsiz Keşif
close slider

ÜCRETSİZ KEŞİF TALEP FORMU