Coğrafyamızın en çok suiistimal edilen duygularından olan “korku ve acıma”, kötü niyetli insanların gelir kapısı haline geldi. Özellikle hemen hemen herkesin sosyal mecralarda var olması, dolandırıcıların sizleri tanıması ve takip edebilmesi adına büyük avantaj sağlıyor. Hepimizin; ne zaman nerede olduğu, neler yaptığı, yaşam koşulları ve standartları ve en önemlisi de kişisel bilgileri bu kadar ortadayken, geriye sadece bunları kötü amaçlar için kullanmak kalıyor.

Telefon aracılığı ile insanları dolandırmak isteyen kötü niyetli insanlar, türlü türlü ama önemi önemsenmeyecek kadar büyük konularda size yalanlar söyleyerek evinizi, arabanızı, senelerdir çalışıp kenara koyduğunuz paranızı dakikalar içerisinde sizden alıyorlar.

Ne Yapmanız Gerekiyor?

  • Telefonla arayarak size ulaşan savcılar, polisler veya herhangi bir devlet memuru sizden hesaba para yatırmanızı veya sokakta fiziki olarak parayı elden almayı teklif etmez veya size diretemez. Kimsenin böyle bir yasal hakkı bulunmamaktadır. Gerçek savcı veya polisin sizden isteyeceği en fazla şey en yakın polis merkezine veya savcılığa gidip ifade vermeniz olacaktır. Dolandırıcılar, sizi daha da inandırmak için arka planda polis telsizi sesi gibi sesler çalabiliyorlar. Her şey, sizi en kısa sürede yalanlarına ikna edip, tuzaklarına düşürmek için önceden hazır ve planlı durumdadır. Bu tarz bir durum ile karşılaşırsanız yapmanız gereken ilk şey soğuk kanlı kalmanız ve hemen 155’i aramanız olacaktır. Bırakın gerisini kolluk kuvvetleri halletsin.
  • Kapınıza gelerek size ürün satışı yaptığını söyleyen, bir ürün tanıtan şahıslar, artık “güvensizlik” duygusu yaratmaktadır. Ayrıca size kalitesiz ürünler satmaya çalışarak değerinden fazla para almaya da çalışabilmektedirler. Daha da kötüsü kapıyı açtığınız andan itibaren evinizin içine göz atmaya çalışarak, sizin yalnız yaşayıp yaşamadığınızı ve evinizde maddi değer taşıyan eşya olup olmadığını anlamaya çalışabilir. İleride hırsızlık gibi kötü sonuçlar doğurmaması adına evinizin kapısını tanımadığınız kişilere açmamanız gereklidir.
  • İnternetten alışverişin her geçen gün arttığı günümüzde, sanal ortamdan yapılan alışverişlerde, alıcıları parasını ödediği ürün yerine alakasız bir şey göndererek dolandırmak da oldukça kolaylaştı. İnternet üzerinden yapacağınız alışverişlerin mutlaka güvenilir sitelerden gerçekleşmesi önemlidir. Güvenilir sitelerden yapacağınız alışverişlerde kötü bir sürpriz yaşama ihtimaliniz çok düşük bir ihtimaldir. Bu sorunlar da kargo veya ürünün hatalı gelmesi gibi sorunlardır. Probleminizi çok kısa bir sürede de çözebilirsiniz.
  • Alakasız televizyon kanallarında oynayan ürün reklamlarına da dikkat edilmelidir. Birçok kanalda teknolojik cihazdan elektroniğe, gıda ürünlerinden beyaz eşyaya kadar ürün reklamları dönmektedir. Bu ürünlerin fiyatları da o kadar düşük gösterilmektedir ki bir anlığına “acaba” demeniz ve telefon ile arayıp sipariş vermeniz hedeflenir. Fakat tele-satış yapan bu dolandırıcı çeteleri hiçbir zaman size parasını ödediğiniz ürünü göndermezler veya kalitesiz olanı size ulaştırırlar. Bu yüzden kaynağını bilmediğiniz, güvenilir bir kanaldan duymadığınız tele-satış yoluyla alışveriş yapmamanızı öneririz.

Son olarak da internet üzerinden yapacağınız alışverişlerde, internet sitesinin güvenilir bir ödeme sistemine sahip olduğundan da emin olun.

Herkesin sözüne inanmayın, güvende kalın.

Güvenli ve Huzurlu Günlere…

Ücretsiz Keşif
close slider

ÜCRETSİZ KEŞİF TALEP FORMU