Kapınıza Gelen Dolandırıcılara Karşı Nasıl Korunabilirsiniz?

Telefon, internet, sms veya e-posta dolandırıcılarına karşı toplumun büyük bir çoğunluğu artık bilinçlenmeye başladı. Ancak evinizin kapısında beliren bir dolandırıcının sizi ikna etmesi bir ihtimal daha kolay olabilir çünkü yüz yüzesiniz. Ayrıca karşınızda bulunan kişinin art niyetini anladığınız takdirde durum daha da korkutucu bir hal alabilir.

Eğer bir de karşınızda bulunan şahıs sizin yalnız yaşadığınızı anlarsa, sizi sonrasında da takip etmeye devam edebilir. Bu durumda da evde olmadığınız zaman özel alanınıza girme teşebbüsünde bulunabilir.

Nasıl korunabileceğinize ya da böyle bir durum yaşamamanız için önerilerimize geçmeden önce art niyetli kişilerin bu işi nasıl yaptıklarını sıralayalım;

  • Kapınıza kadar gelen dolandırıcıların en büyük özellikleri; her türlü sohbete girmeye çalışmak ve sizi bir şekilde samimiyet seviyesine çekmeleridir. Sizi bir konuda yakalarsa, o konuda devam eder ve kişisel bilgilerinizi çözmeye başlar. Bu süreçte her türlü yalanı söyleyebilirler ve her zaman yüzlerinde bir gülümseme ile karşınızda durabilirler.
  • Üniforma, belge, kimlik veya o tarzı aktaracak bütün davranışları sergileyebilirler. Hatta son zamanlarda Covid-19 bahanesi ile anket, form ve ilaç tedarik teknikleri de ortaya çıktı.

Amaçları ise tamamen sizi çözmek, paranızı doğruymuş gibi almak veya daha sonrasında evinizi soymak için geri dönmek.

Peki Dolandırıcılardan Nasıl Korunabilirsiniz?

Her şeyden önce evinizde kurmuş olduğunuz ev alarm sistemi sayesinde evinize gelen yabancılara karşı güvende olacağınız ve kapı girişinizde bulunan alarm panelindeki tuşa basarak hızlı bir şekilde kolluk kuvvetlerine bildirim gönderebileceğinizi unutmayın.

  • Karşınızda bulunan bireyin amacını ilk başta net olarak anlayamayabilir belki de tam ihtiyacınız olan ürün/hizmeti size sunacağını söylüyor olabilir. Burada kesinlikle sakin kalmalı ve şüphe duymalısınız. Söyleyeceğiniz en ufak umut verici kelimede sohbet uzamaya devam eder. Kişisel bilgilerinizi ve yaşam tarzınız hakkında karşı tarafa mümkün mertebe bilgi vermemeye özen gösterin.
  • Sizden telefon numarası, kredi kartı, kimlik bilgisi, ev içi özel bilgileri ve kişisel özelliklerle alakalı bir bilgi istediği takdirde asla vermemelisiniz.
  • Eğer resmi bir kurumdan geldiğini söylüyorsa, görev niteliğini açıklayan imzalı ve kurumun adının net olarak nitelendirildiği resmi belgeyi görmek isteyin.
  • Kapınızı ardına kadar açmak yerine sadece yüz yüze iletişim kuracak kadar boşluk vermek, evinizin içini görmesini engelleyeceği için daha sonrasında siz yokken eve girmeye çalışmasını engelleyebilir.

Kapınıza davetsiz gelen kişiler sizi şüphelendirebilir hatta korkutabilir. Siz bütün önlemlerinizi aldığınız sürece bir problem yaşanmayacaktır.

Kapınıza gelen art niyetli kişinin, siz evde yokken hırsızlık amacı ile evinize gelebileceğini unutmayın. Bu yüzden Türknet Güvenlik ev alarm sistemleri ile evinizi her daim koruma altına alabilirsiniz.

Aynı zamanda bir apartman dairesinde ikamet ediyorsanız, Türknet Güvenlik’in apartmanlar için tasarladığı özel alarm sistemlerini de yöneticinizden talep edebilirsiniz.

Bol Güvenli Günlere…

Ücretsiz Keşif
close slider

ÜCRETSİZ KEŞİF TALEP FORMU