Küçük Yaştaki Çocuklarımıza Güvenlik Eğitimi

Çocuklar, ebeveynlerini kendilerine örnek olarak alırlar.

Çalışan ebeveynlerin, yanlarında olmadıkları zaman aklı her daim çocuklarında kalmaktadır. Özellikle metropol şehirlerde çocuklar, evde, okulda, sokakta hep tehlikeli durumlarla karşılaşabilmektedirler.

Küçük yaştan itibaren çocuklarımıza edindireceğimiz alışkanlıklar ile kendilerini koruyabilmelerini ve tehlike doğurabilecek durumları fark edebilmelerini sağlayabiliriz.

Günlük ev rutinlerinde kapıyı ve pencereleri kapalı tutmak, tanımadıkları kişilere güvenmemeleri gibi davranışları oturtabilirsek, yanlarında ebeveynleri olmadığı zaman çocuklar, kendilerini tehlikeli durumlardan uzak tutabileceklerdir.

Temel Davranışlar

Genelde gece uyumadan önce herkes kapı kilidi, pencereler ve ocak gibi yerleri kontrol edip uyumaya gider. Çocuklara da bu temel kontrol mekanizmasını öğretebilirseniz, hayatları boyunca bu tedbirli davranışı göstermeye meyilli olacaklardır. İleride kendi başlarına yaşamaya başladıkları zaman da kendilerini tehlikeli durumlardan uzak tutmaya çalışacaklardır.

Kapı çaldığı zaman çocuklar heyecanlanabilirler. Belki gelenin ebeveyni olduğunu belki de misafir veya arkadaşı olduğunu düşünerek direkt kapıyı açabilirler. Bu onların çocukluk hevesleridir ve bazen kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Kapı çaldığı zaman çocuklara, kesinlikle karşıdaki kişinin kim olduğunu öğrenmeden kapıyı açmamasını, tanımadığı sesler ile konuşmamasını öğretmelisiniz. Çalışan ebeveynlerin çocukları bazen okuldan eve daha erken gelmektedir. Bu durumda yalnız başına iken kapıyı tanımadığı birisine açması kötü sonuçları doğuracaktır.

Evde telefon çaldığı zaman telefonu çocuğunuzun cevaplaması, onun öz güveni açısında olumlu bir gelişme olacaktır. İlerleyen zamanlarda evde yalnız kaldığı zaman çalan telefona cevap verdiği zaman, nasıl konuşması gerektiğini ve karşıdaki yabancı ise ona nasıl davranması gerektiğini bilecektir. Bir diğer nokta da çocukların kesinlikle başka insanlara, kendisi ve ebeveynleri hakkındaki kişisel bilgileri başkalarına söylememesidir.      

Acil Durumlarda

Çocukların acil durumlarda size ulaşamadıkları zaman kimleri arayabileceklerini bilmesi çok önemlidir. Bunun için evin bir köşesine ve çantasına güvendiğiniz insanların numaralarını koymanız önemlidir.

Türknet Güvenlik olarak hayata geçirdiğimiz ve dünya üzerinde ilk olan fotoğraf çekme özellikli panik butonu uygulaması ile çocuklarınızın güvenliğini daha da artırabilirsiniz.

Çocukların sadece “iki kere dokunma” kolaylığı ile kullanabileceği Türknet Güvenlik Acil Durum Butonu uygulaması ile çocuklar, tehlikeli bir durumda yanlarındaki mobil cihazlarından uygulamayı açarak size ve yetkililere anlık tehlike bildirimi yapabilirler. Mobil uygulamayı kullanırken paylaşılacak konum bilgisi ile de çocuklarınızın nerede olduklarını anında öğrenebilirsiniz.

Çocukların hiçbir zaman kullanmaya mecbur kalmayacağı bir uygulama olmasını dilediğimiz panik butonu uygulamamız ile çocuklarınızı daha da güvende tutabilirsiniz.

Son olarak da deprem ve yangın sırasında da nerelere saklanacağını veya nereden kaçması gerektiğini bilmesi çocuğunuzun güvenliği için önemlidir.

Ücretsiz Keşif
close slider

ÜCRETSİZ KEŞİF TALEP FORMU