Hırsızlık olayı yaşamak birçok kişinin en korktuğu olayların başında gelir. Aldığınız güvenlik önlemleri sizi korusa da gerçek bir alarm sistemine sahip değilseniz hırsızları sadece bir süre uzak tutabilirsiniz.

Başınızdan kötü bir olay geçti ve evinizin, iş yerinizin vb. soyulduğunu gördünüz. Bu süreç içerisinde paniğe kapılmadan ne yapmalısınız? Yeni blog yazımızda size bu konu ile ilgili birkaç önemli noktadan bahsedeceğiz.

İlk önce ne yapmalısınız?

Eğer hırsız ile yüz yüze gelmediyseniz yani özel alanınız şu anda güvende ise olabildiğince sakin kalıp düşünmelisiniz. Bu durumda;

Polisi Arayın

Olayı idrak ettikten sonra ilk yapmanız gereken kolluk kuvvetlerini aramak. Polisin yanınıza geleceğini bilmeniz bile size az da olsa güven verir.

Asla Hiçbir Şeye Dokunmayın

Hırsızlık olayından sonra özel alanınız artık bir suç mahallidir. Bu yüzden polis gelene kadar hiçbir şeye dokunmamanız gereklidir. Bu zor olsa da etrafı toparlarken istemeden kanıtları yok edebilirsiniz. 

Fotoğraf Çekin

Özel alanınızın fotoğraflarını çekerek eğer varsa sigorta şirketinizi de bilgilendirebilirsiniz. Bu durumda maddi kayıplarınız telafi edilecektir.

Güvenlik Kameralarını Düşünün

Komşularınızda veya özel alanınızın bulunduğu yaşam alanında kamera olup olmadığını düşünün. Bu arada komşularınıza ve yaşam alanınızın yönetimine haber verebilirsiniz.

Kredi Kartlarınızı İptal Edin

Eğer cüzdanınız da çalınanlar arasında ise bankalarınızı arayıp kredi kartlarınızı iptal etmeniz gerekir. Aksi takdirde daha fazla sorunla karşılaşabilirsiniz.

Çalınan Mallarınızın Listesini Yapın

Polis incelemesinden sonra etrafı toplamaya başlarken kayıp olan eşyalarınızın bir listesini yapın. Bu şekilde hem kaybınızı düzenli bir şekilde çıkartır hem de sigorta şirketinize bildirmeniz kolaylaşır.

İlerleyen Günlerde;

Güvenlik Önlemlerinizi Gözden Geçirin

Eğer bir defa hırsızların hedefi olduysanız, gerisinin de gelmesi muhtemeldir. Bu yüzden güvenlik önlemlerinizi gözden geçirin ve mutlaka bir alarm sistemi satın alın.

Kapı kilitlerinizi ve eskimiş pencerelerinizi de değiştirmenin tam vakti!

Değerli Eşyalar İçin Kasa Alın

Eğer özel alanınızda fazla sayıda değerli veya eşsiz eşyalar var ise bir kasa almanızı öneririz. Özel alanınıza giren hırsız muhtemelen kasayı da yoklayacaktır ama vakti ve hazırlığı olmadığı için bırakmak zorunda kalacaktır.

Psikolojinizi Rahatlatacak Aktiviteler Yapın

Bu birkaç gün arkadaşınızda kalmak veya kısa bir süre tatile çıkmak da olabilir. Önemli olan duygusal ve psikolojik olarak bu olayı çok hızlı bir şekilde geride bırakıp, rutin hayatınıza geri dönebilmeniz.

Sosyal Medyaya Dikkat Edin

Sosyal medya kullanırken yapacağınız paylaşımlara dikkat etmelisiniz. Uzak bir yerde paylaşacağınız konum bilgisi veya farkında olmadan açığa çıkarttığınız kişisel bilgileriniz, özel alanınızın bir daha hedef haline gelmesine sebebiyet verebilir.

Komşularınızı Tanıyın

Aynı özel alanı paylaştığınız komşularınızı da iyi tanımaya çalışın. Her bilginizi paylaşmamalı ve çabucak güvendiğinizi belli etmemelisiniz.

Yukarıdaki önerilerin dışından yapmanız gereken en önemli konu ise kesinlikle kaliteli bir alarm sistemi satın almanızdır. Hırsızlar için alarm sistemi her zaman caydırıcılık etkisi gösterir. Kuracağınız alarm sistemi sayesinde özel alanınızı hem uzaktan takip edebilir hem de kapınızın izinsiz açılması durumunda hemen bilgilendirilirsiniz.

Türknet ile güvende olun…

Ücretsiz Keşif
close slider

ÜCRETSİZ KEŞİF TALEP FORMU