Yalnız Yaşıyor Olmanız Kötü Niyetli Kişilerin Avantajı Olmasın!

Senelerce süren çalışma hayatınız ve büyütüp, güzel bir hayat sunup yuvadan gönderdiğiniz çocuklarınız… Hayatınızın ikinci baharında, emekliliğinizin tadını çıkartma vakti…

Yaşlı ve tek yaşayan bireyler, hırsızlar ve kötü niyetli kişiler için; tek yaşamalarından dolayı dışarıya karşı daha savunmasız gibi gözükmektedirler. Bu durum da kolay hedef olarak algılanmalarına yol açmaktadır. Bu blog yazımızda ise alabileceğiniz basit ama etkili yöntemleri sıralayacağız.

Yalnız Yaşadığınızı Dışarıya Göstermeyin

Sosyal bir yaşantıya sahip olabilirsiniz. Geçmişten gelen birçok eski ve samimi dostunuz ile de görüşüyor olabilirsiniz. Ya da çağımızın bağımlılığı olan sosyal medyada çokça vakit geçiriyor hatta bireysel olarak aktif şekilde paylaşımlarda bulunuyor da olabilirsiniz. Lakin kesinlikle sosyal medyada yalnız yaşadığınıza ya da daha doğrusu özel yaşamınıza dair özel içerikler paylaşmamanız gerekmektedir. Çünkü sosyal mecralarda kimse gerçek niyetini belli etmemektedir. Bu yüzden güvendiğiniz insanlar dışında tanımadıklarınız ile iletişime geçmemenizde bile yarar var.

Sosyal çevreniz ve komşularınız arasında da yalnız yaşadığınızı sadece güvendiğiniz, tanıdığınız kişiler bilmelidir. Ayrıca kötü bir durumda da yine bu kişilerin sizin yardımınıza geleciğini unutmamak gerekir.

Kilidinizi Değiştirin

Yeni taşındığınız bir evde yapmanız gereken ilk şey kapı kilitlerini değiştirmeniz olacaktır. Hırsızların, keşif süreçleri boyunca dikkat ettikleri şeylerden biri de boş olan daireye yeni taşınmış olan bireyleri izlemek ve takip etmektir. Yani yeni taşındığınız bir evde, yaşlı birisi olarak tek yaşıyorsanız, kesinlikle gerekli önlemleri almazsanız hırsızların öncelikli hedefi haline geleceksinizdir.

Değerli Eşyalarınızı ve Nakit Paranızı Evde Saklamayın!

Senelerce çalışmış, emeğinizin karşılığı olarak birçok değerli eşyanız veya kötü zamanlar için bir köşeye koyduğunuz nakit paranızı evde saklamanız, olası bir kötü durumda mal kaybınızı çok artıracaktır. Bu yüzden değerli eşyalarınızı ve var ise nakit paranızı kesinlikle hırsızların erişemeyeceği, banka gibi güvenli kurumlarda muhafaza etmelisiniz.

Rutin Alışkanlıklarınızı Dışarıya Belli Etmeyin

Her gün aynı saatte komşunuza gidiyor veya haftanın belirli günlerinde aynı aktiviteyi gerçekleştiriyor olmanız, dışarıdan sizi takip eden hırsızlar için eve giriş anahtarı olabilmektedir. Bu yüzden günlük rutinlerinizi dışarıya belli etmemeli veya belirli aralıklar ile değiştirmelisiniz.

Panik Butonu Kullanın

Her zaman yanınızda bulunduracağınız panik butonu ile beklenmedik kötü durumlarda yetkili birimlere çağrı gönderebilirsiniz. Türknet Alarm Sistemleri’nin panik butonları; 7/24 Takip Merkezine bağlıdır ve panik butonuna basıldığı andan sonra saniyeler içerisinde kolluk kuvvetlerine haber verilmektedir.

Ev Alarm Sistemi Kullanın

Evinize kuracağınız ev alarm sistemleri ile dışarıdan gelebilecek tehlikeleri minimum seviyeye indirme şansına sahipsiniz. Ev alarm sistemleri, hareket sensörü sayesinde evin içerisinde ve dışarısındaki hareketleri algılayarak siren çalar. Eğer evdeyseniz siz ve komşularınız, evde değilseniz ise saniyeler içerisinde iletişim bilgilerini bıraktığınız yakınlarınız ve kolluk kuvvetleri, evinize bir yabancının girdiğinden haberdar olurlar. Hırsızların, alarm sistemi takılı olan evlere girmeye çalışma ihtimalleri çok düşük seviyelerdedir.

Eğer yaşlı ve yalnız olarak yaşıyor iseniz; kesinlikle yukarıdaki önerilere dikkat etmelisiniz.

Unutmayın tedbirli olmak sizin elinizde…

Türknet Güvenlik Alarm Sistemleri ile güvende kalın…

Ücretsiz Keşif
close slider

ÜCRETSİZ KEŞİF TALEP FORMU