Yaz Aylarında Evden Çalışırken Verim Artırmanın Yolları

Bundan 1 sene önce; çalışanların bir bölümü evden mesai yapacak ve verimleri artacak dense, herhalde birçok kişi tarafından ciddiye alınmayan bir tahmin olurdu. Fakat; Covid-19 döneminde evden çalışma sisteminin bazı meslek grupları için faydalı olabileceği anlaşıldı.

Fakat şimdi yaz ayları geliyor ve bir süre daha evden çalışmaya devam edecek bireyler var. Havaların da ısınmasıyla birlikte verimlerini korumaları ve olası bir sıkıntı yaşamamaları gerekiyor. Bu yüzden evden çalışmaya devam edecekler için birkaç ufak önerimiz var. Keyifli okumalar; 😊

  • Çalışma ortamınızın kesinlikle iyi bir şekilde havalanıyor olması gerekiyor. Sıcak havaya bir de havasızlığı eklemek oldukça zorluk çıkartabilecektir. Bu yüzden pencerelerinizi, içeriye sizi rahatsız etmeyecek düzeyde ışık girene kadar açabilirsiniz.

Aynı şekilde çalışma ortamınızın, güneş ışığını sizi rahatsız edecek şekilde içeriye almıyor olması gerekiyor. Yoksa aşırı güneş ışığından hem bilgisayar ekranına odaklanmanız zorlaşacak hem de içerisi, giren güneş ışığından dolayı daha da sıcak hissettirecektir.

  • Sabah uyandığınızda havanın da verdiği “mayışıklık” hissi ile hemen bilgisayar başına oturmanız, veriminizi bir süre düşürecektir. Bu yüzden en azından mesaiye 45 dakika kala uyanıp sizi ayıltacak bir duş almanız, güne enerjik başlamanızı sağlayacaktır.

Tabii bir de sabah egzersizi yaparsanız sizden enerjiği olmaz. 😊

  • Çay ve kahve, toplumsal olarak kültürel özelliklerimizden en çok öne çıkan tüketimlerimizden ikisi. Sürekli olarak bilgisayar başında oturmak ve sıcak içecekler tüketmek, veriminizi düşürebilir. Tabii çay ve kahveyi tüketin fakat dozunda kalsın. Bol bol su içmeyi de ihmal etmeyin.
  • Günlük rutinlerinize mutlaka bağlı kalın. Vereceğiniz ufak bir esneklik, daha sonrasında bütün planınızın aksamasına sebep olabilir. Yapmanız gereken işleri ve mola sürelerinizi mutlaka not alın.
  • Sıcak yaz günlerinde trafikte vakit harcamadığınız için kendinize moral verin. Ya sabah iş yoğunluğunda toplu taşıma ile işe gidiyor olsaydınız şu an? Hem enerji hem de vakit kaybınız olacaktı. Fakat şu an ikisi de elinizde, değerlendirin. 😊

Eski sosyal yaşantımıza tam olarak dönmemiz çok uzun zaman alacak olsa da yavaş yavaş normalleşme sürecine girmek üzereyiz. Bu süreç içerisinde olabildiğince hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uymak, toplum sağlığı için oldukça hayati konumda. Fiziken işe gitme durumundaysanız; yolculuk esnasında ve çalışma ortamı içerisinde maske takmaya devam etmeli, sık sık ellerinizi yıkamalı, elektronik aletlerinizin temizliğini sağlamalı ve toplu taşıma içerisinde sosyal mesafeye dikkat etmelisiniz.

Bol sağlıklı günlere. 😊

Ücretsiz Keşif
close slider

ÜCRETSİZ KEŞİF TALEP FORMU