Yeni Yıla Girerken Güvenlik Önlemlerinizi Almayı Unutmayın!

Günlük hayatta kendinizi güvende hissetmediğiniz zamanlar oluyordur. Gece uyurken kapıdan bir ses mi geldi diye irkilme ile de olabilir bu, sokakta yürürken arkanızdan gelen kişinin gölgesinden de… Her koşulda hangi stratejileri izlemeniz gerektiğini ya da neler yapıp, nasıl davranmanız gerektiğini önceden kestirip, önlemlerinizi almalısınız.

2019’un son gecesinin de önlemlerini almayan bireyler için “güvensiz” geçeceği aşikar.

Yılbaşı gecesi birçok insan evlerinin dışında eğleniyor olacak, kimi bir mekanda kimi de arkadaşının evinde. Peki, evinizin güvenliği?

Siz Eğlenirken Hırsızlar da Keşfe Çıkacaklar

Yılbaşı gecesi için evinizin dışında bulunacağınız bir plan yaptıysanız, kesinlikle önce evinizin güvenliğini sağlayın.

Yılbaşına birkaç gün kala kapınıza gelen broşür, kartvizit gibi şeyleri mutlaka toplayın veya çöpe atın ki; hırsızlar, sizi evinizden bir süredir uzakta/yılbaşı tatilinde gibi düşünmesin.

Bir diğer önemli konu ise birisini beklemediğiniz zamanlarda çalan kapı zili. Çalan bu tarz zillere cevap verin ama asla tanımadığınız bir sese veya kişiye kapıyı açmayın. Bu sizin bilinçli bir şekilde davranabildiğinizi gösterecektir.

Yılbaşı akşamı geldi ve planınıza sadık kalarak evinizden çıktınız. Şimdi dile getireceğimiz ve malum herkesin bildiği/yaptığı taktik olan ışıkları açık bırakmak, bu gibi kısa süreli durumlarda işe yarar olacaktır. Yılbaşı gecesi ışığı açık hatta televizyonu da sesinin duyulacak şekilde açık bırakmak, anlık olarak kapınıza gelen hırsızı tereddüde düşürüp, caymasına sebep olabilir.

Yukarıdaki ışık ve televizyon taktiğini yaptıktan sonra bir de kapıya bırakacağınız (içeri birisi girmiş gibi) bir çift ayakkabı anlık olarak sizi daha da korunmalı gösterebilir.

Sosyal Medyaya Dikkat

Sosyal medya artık birçoğumuz için en büyük zaman geçirme ve iletişim kurma aracı. Yılbaşı gecesi de eğlenen hemen hemen herkes storylerle dolduracak sosyal medya hesaplarını. 😊

Dikkat etmeniz gereken konu ise hırsızların sizi daha önceden hedef haline getirip, sosyal medya hesaplarınızı takip edip etmediğidir. Eğer sosyal medya hesabınıza ulaşıp, sizin yaptığınız paylaşımları görebiliyorlarsa, o akşam da evde olmadığınızı bilecekler anlamına geliyor bu durum.

O yüzden sosyal medya hesaplarınızı “gizli hesapta” tutmanızda, paylaşımlarınızı 1 Ocak günü yapmanızda ve yılbaşı gecesi paylaşım yaparsanız “konum” paylaşmamanızda fayda var.

Oysa ki Türknet Güvenliğin Elektronik Alarm Sistemlerine sahip olsaydınız; yukarıda saydığımız bir dizi işlemi yapmak yerine sadece tek bir tuşa basarak ya da yalnızca sizin bildiğiniz şifrenizi tuşlayarak maksimum güven duygusuyla evinizden ayrılabilirdiniz. Alarm sisteminizi kurmayı unutsanız bile, aklınıza geldiği an mobil telefon üzerinden alarm sisteminizi devreye almanın konforunu yaşayabilirdiniz. Daha güvenli yıllar için siz de Türknet Güvenlik ailesine katılın.

Ücretsiz Keşif
close slider

ÜCRETSİZ KEŞİF TALEP FORMU