Sosyal Medya Sizin Açığınız Olmasın!

Sizce de sosyal ağlarda yaptığınız bazı paylaşımlar güvenliğinizi tehdit etmiyor mu?

Günlük rutinimizin en büyük aktivitelerinden biri haline gelen sosyal medya kullanımı, demografik özellik fark etmeksizin sosyal bir yaşam sürmenin yollarından biri haline geldi. Sosyal medya platformları üzerinden kendimize kurduğumuz sosyal çevre, “neyi”, “nerede”, “nasıl” yaptığımızı gösterme isteği ve sosyal ağlarda “ben de buradayım” mesajını vermek, bize iyi hissettirse de art niyetli kişiler için açık davetiye özelliği taşımaktadır. Yaptığımız paylaşımlar herkes tarafından görülmekte ve kopyalanabilmektedir. Bu yüzden sosyal medyayı ne kadar iyi kullanabiliyoruzdan öte ne kadar bilinçli kullanabildiğimize odaklanmak daha doğru olacaktır.

Kişisel Paylaşımlara Dikkat!

Yaklaşan yaz aylarıyla beraber sosyal medya hesaplarımız, gittiğimiz tatil ve gezdiğimiz yerlerin fotoğrafları ile dolmaya başlayacak. Kişisel paylaşımları yapmak herkesin en büyük hakkı ama sosyal medya platformlarında art niyetli kullanıcıların da bulunduğunu unutmayalım.

Hesabımıza yükleyeceğimiz anlık görsellerde kullanacağımız “yer/konum” bilgisi, hırsızlar tarafından, bizim “evde olmadığımız” yönünde kullanılabilecek bir bilgidir. İster tatil fotoğrafı olsun ister düğün, nişan fotoğrafı olsun bu tarz paylaşımları aktivite sonrasında yapmak bizi daha güvende tutacak durumlardan biridir. Ev güvenliğimizi sağlarken, biz yokken evde bulunan ailemizi ve evcil dostlarımızın da güvenliğini sağlamamız gerekmektedir. Bu şekilde alacağımız önlemler, bizim ev güvenliğimizi sağlamamız adına yardımcı olacak adımlardır.

Yaptığımız paylaşımlarda, adres, kimlik, fatura, kredi kartı, şifre gibi kişisel ve en önemli bilgilerimizin hiçbir zaman yer almamasına dikkat etmeliyiz. Sosyal ağların yaygınlaşması ile birlikte bu tarz bilgiler, dolandırıcılar için elverişli ortamlar hazırlamaktadır.

Paylaşımlarınızda Sizin Dışınızda Biri Varsa İzin Alın

Kullanıcılar olarak belki de birçoğumuzun hiç umursamadığı maddelerden biridir. Eğer paylaşacağınız görselde sizden başka biri de bulunuyorsa, kesinlikle izni alınmadan paylaşım yapılmamalıdır. Bu davranış ileride hukuki süreçlerin de önüne geçmektedir. Çünkü izni alınmadan birinin fotoğrafını paylaştığınız zaman, karşı tarafın yasal haklarını kullanabilme durumu ortaya çıkmaktadır.

Bu süreç aynı şekilde çocuklarımız için de geçerlidir. Çocuklarımızın da ileride kendilerine ait bir yaşamları ve kariyerleri olacağını unutmayarak, onları bu tarz paylaşımlardan uzak tutmalıyız. Üstelik çocuklarımızın fotoğrafları, art niyetli kişiler tarafından suistimal de edilebilmektedir.

Dijital Taciz, Zorbalık ve Şiddete Kapı Açmayın

Dünyanın birçok bölgesinde olduğu gibi ne yazık ki ülkemizde de hala kadına karşı şiddet ve taciz olayları bitirilmiş değil. Bu sebeple paylaştığımız bir fotoğrafta kullandığımız “kişi etiketleri”, takipçilerimiz arasında bulunan art niyetli kişiler tarafından kullanılabilmektedir. Etiket kullandığımız kişi, bizim paylaşımımız yüzünden dijital zorbalığa maruz kalabilir. Daha da kötüsü, art niyetli kullanıcı, etiketlediğimiz arkadaşımızı takıntı haline getirebilir ve fiziki şiddete varacak kadar eylemlerde bulunabilmektedir.

Bu yüzden yaptığımız paylaşımlara dikkat etmeliyiz ya da listemizde tanımadığımız ve güvenmediğimiz kişileri bulundurmamalıyız.

Dijital Ortamda Her Adımımız Takip Altında

Unutulmaması gereken bir diğer önemli konu ise; internet ortamında yaptığımız her şeyin kayıt altında olduğudur. Sosyal medya hesaplarınızdan paylaştığınız iletileriniz ve fotoğraflarınız, ileride siz silseniz bile kayıt altında tutulduğu için varlığını devam ettirmektedir. Bu yüzden paylaşım yapmadan önce bunun bilincinde olmak ve sonrasında pişmanlık duymamamız için bir kuralı unutmamalıyız;

“Bazı şeyler size özel kalmalı. “

Peki Nasıl Korunabilirim?

  • Sosyal medya şifrelerimiz güvenli ve zor olmalıdır. Ayrıca çift faktörlü koruma seçeneğini de aktif etmek bizi daha güvende tutacaktır. Şifrenizi sizin dışınızda kimse bilmemelidir.
  • Sosyal medya hesaplarınızda gönderilerinizin sadece, sizi takip etmesine izin verdiğiniz kullanıcılara açık olmasına özen göstermelisiniz.
  • Konum, mekan, seyahat, yaşadığınız yer gibi bilgilerin sosyal medya üzerinden paylaşılmaması da önemli bir maddedir.
  • Başka bir sosyal platformda kullanmadığınız bir hesabınız varsa onu silmeniz sizin yararınıza olacaktır. Çünkü art niyetli kişiler o hesabınızı ele geçirirse, güvenlik sorularınız ve şifreniz de ele geçirilmiş olacaktır. Ayrıca bu art niyetli kişiler, o hesaptan sizin adınıza paylaşımlarda bulunabilmektelerdir.
  • Her ne kadar sosyal medya platformları sosyalleşmek için ve yeni insanlar ile tanışmak için cazip bir yer olsa da kesinlikle tanımadığımız ve güvenmediğimiz kullanıcıları özel alanımıza almamalıyız.

Tüm bu önlemlerin yanı sıra evinizi ve iş yerinizi hırsızlardan korumak için hırsız alarm sistemleri içinizin rahat olmasını sağlar. Tedbirli olmak sizin elinizde…

Ücretsiz Keşif
close slider

ÜCRETSİZ KEŞİF TALEP FORMU